Jakie są klasy samochodów?

Białe Elektryczne Volvo EX90

Klasa samochodu – czym jest, co oznacza i jak ją sprawdzić?

Klasyfikacja samochodów znana w Polsce jest stosowana na terenie całej Unii Europejskiej. W Stanach Zjednoczonych obowiązuje inny podział aut na klasy. W tym artykule zostanie omówiona klasyfikacja stosowana w UE. Klasa samochodu inaczej nazywana jest również segmentem auta.

Podział samochodów na klasy został wprowadzony w celu ułatwienia użytkownikom aut poruszania się po rynku motoryzacyjnym. Segmentację samochodów wykorzystuje się w celu określenia gatunku auta oraz jego cech. Znając klasę samochodu, otrzymujemy od razu informacje m.in. na temat jego wymiarów zewnętrznych, typu nadwozia, ceny, liczby drzwi oraz rozstawu osi.

Stosowana na terenie UE klasyfikacja nie zobowiązuje producentów samochodów do stosowania się do jej ram. Dlatego niektóre samochody mogą mieć cechy różnych segmentów. Producenci, chcąc udoskonalić lub wyróżnić modele aut na rynku mogą mieszać ich cechy i wysokość parametrów.

Klasy samochodów w UE

Wyróżnia się 10 klas samochodów, które oznaczone są literami alfabetu od A do K. Poniżej scharakteryzowane są wszystkie klasy samochodów w Unii Europejskiej.

Samochód klasy A

Samochody klasy A to tzw. samochody miejskie. Ich długość zazwyczaj nie przekracza 3,5 m. Modele aut klasy A to najczęściej 3-drzwiowe hatchbacki.

Niewielkie rozmiary samochodów klasy A ułatwiają poruszanie się po zakorkowanych ulicach miasta. Dodatkowo parkowanie tymi autami jest łatwiejsze, ponieważ zajmują one mniej miejsca.

Samochody klasy A charakteryzują się również mniejszą pojemnością silnika, co pozytywnie wpływa na zużycie paliwa w trakcie jazdy po mieście. Są one ekonomiczne i zwrotne. Nie sprawdzą się jednak dla osób, które często podróżują lub ich praca polega na pokonywaniu długich tras. Mały silnik sprawia, że auta te osiągają mniejszą prędkość, a spalanie podczas jazdy na drogach szybkiego ruchu się zwiększa.

Samochody klasy A są zazwyczaj jednym z tańszych wyborów.

Samochód klasy B

Samochody klasy B mają 3,7-4 m długości. Silniki samochodów klasy B są większe niż aut klasy A. Może być to silnik zarówno o pojemności 1 litra, jak i 2 litrów. Dlatego nadają się do jazdy zarówno w mieście, jak i w trasie. Mała masa aut klasy B sprawia, że pomimo niewielkiej pojemności silnika dobrze pokonuje się nimi również dłuższą trasę.

Wielkość samochodu klasy B sprawia, że komfortowo może podróżować nim 5 osób. Dodatkowo po złożeniu tylnych siedzeń można przewozić takim samochodem również większe przedmioty.

Samochody klasy B to najczęściej 5-drzwiowe hatchbacki, ale mogą być to również kombi i sedany.

Samochód klasy C

Samochody klasy C określa się mianem niższej klasy średniej lub kompaktu. Auta te sprawdzają się jako samochody miejskie i rodzinne.

Ich długość zazwyczaj wynosi ok. 4 m. Wielkość ta sprawia, że nie utrudniają parkowania i są komfortowe podczas jazdy. Zmieszczą się w nich też większe przedmioty i będą wygodne do dłuższego podróżowania dla 5 osób.

Pod względem pojemności silnika i nadwozia samochody klasy C są różnorodne. Najczęściej są to jednak hatchbacki, kombi i sedany. Niektóre auta sportowe średniej klasy również zaliczane są do klasy C.

Volvo obecnie oferuje dwa modele samochodów, które można zaliczyć do klasy C. Są nimi Volvo XC40 – najmniejszy, kompaktowy SUV Volvo oraz Volvo C40 Recharge – elektryczny crossover, który zachwyca designem i wyposażeniem. Volvo XC40 jest dostępne także w wersji w 100% elektrycznej.

Samochód klasy D

Przeciętna długość samochodów klasy D to 4,5 m. Są określane jako auta rodzinne klasy średniej. Ich wielkość umożliwia wygodną jazdę na co dzień dla całej rodziny. Najczęstszymi typami nadwozia wśród samochodów klasy D są kombi i sedany.

Do przedstawicieli samochodów klasy D można zaliczyć 3 modele Volvo:

Auta klasy D różnią się od siebie wyposażeniem. Może być ono podstawowe, wtedy cena samochodu będzie niższa, jak i rozszerzone (np. z czujnikami parkowania). Oczywiście wraz z dodatkowym wyposażeniem samochodu wzrasta jego cena.

Samochód klasy E

Samochody klasy E określa się jako wyższą klasę średnią. Charakteryzują się one bardziej rozbudowanym wyposażeniem, które zwiększa komfort prowadzenia i jazdy samochodem jako pasażer. W nowszych modelach samochodów klasy E znajdują się już nowoczesne rozwiązania technologiczne, np. kamery, które ułatwiają parkowanie.

Dodatkowo auta klasy E są bardziej efektowne pod względem designu. Mogą pełnić funkcje reprezentatywne, np. dla pracowników firmy.

Samochody klasy E z reguły posiadają silniki o pojemności ponad 2 l.

W aktualnej ofercie Volvo znajdują się aż 4 modele aut, które można zaliczyć do klasy E:

 • Volvo S90 Recharge – luksusowy sedan z napędem hybrydowym, który zachwyca designem oraz nowoczesnymi udogodnieniami dla kierowcy i pasażerów,
 • Volvo V90 Recharge – kultowe, hybrydowe kombi, sprawdzające się zarówno podczas jazdy po mieście, jak i w trasach,
 • Volvo EX90 – najnowszy, elektryczny SUV, którym komfortowo może podróżować aż 7 osób,
 • Volvo XC90 Recharge – luksusowy SUV z napędem hybrydowym typu plug-in.

Samochód klasy F

Do samochodów klasy F zalicza się auta, które swoim wyposażeniem umilają podróż nie tylko kierowcy, ale i pasażerom z boku oraz z tyłu. Są to tzw. luksusowe limuzyny. Charakteryzują się zaawansowanym pod względem technologicznym wyposażeniem, nowoczesnym designem i najwyższej klasy materiałami. Silniki aut z klasy F są duże i świetnie sprawdzają się podczas dłuższej trasy.

Ta klasa samochodów robi wrażenie pod względem technologicznym, jak i estetycznym. Dlatego często wykorzystywana jest jako samochód reprezentatywny. Do samochodów z klasy E zalicza się wiele modeli aut z serii limitowanych lub produkowanych na zamówienie.

Samochód klasy G

Samochody klasy G to głównie auta sportowe. Dlatego ich cena jest dużo wyższa. Cechami charakterystycznymi jest niskie zawieszenie, silnik V8, a także większy oraz opływowy kształt.

Samochody klasy G nie są polecane jako auta rodzinne lub miejskie. Ich głównym zadaniem jest sprawienie frajdy kierowcy, szczególnie na dłuższych trasach. Duża pojemność silnika sprawia, że zużycie paliwa tej klasy samochodów jest wysokie.

Inną nazwą samochodów klasy G jest klasa S.

Samochód klasy H

Podobnie, jak w przypadku samochodów klasy G klasa H nie jest kategoryzowana ze względu na pojemność silnika czy długość. Do aut klasy H zalicza się kabriolety, czyli samochody, które nie mają dachu przytwierdzonego na stałe. Do tej klasy samochodów zaliczyć można również modele aut z niższych klas, które mają funkcję otwierania dachu.

Otwierany dach sprawia, że samochody klasy H są wybierane przez fanów efektownej jazdy latem i wiosną. Zamknięty dach zimą sprawia, że korzysta się z takiego samochodu tak samo, jak z modeli innych segmentów.

Warto zauważyć jednak, że otwierany dach to dodatkowa funkcjonalność, która może ulec awarii. Kupując tego rodzaju samochód, należy się więc liczyć z możliwymi dodatkowymi kosztami eksploatacji.

Samochód klasy J

Do samochodów klasy J zaliczane są auta terenowe i SUV-y, których przeznaczeniem również jest jazda w trudnych warunkach terenowych. Charakteryzują się one cechami auta sportowego, komfortowego i funkcjonalnego w jednym.

Samochody z nadwoziem SUV są droższe niż większe hatchbacki. Idealnie nadają się dla rodzin, ponieważ są wygodne i bezpieczne w prowadzeniu.

Samochód klasy M

Wyposażenie samochodów klasy M jest podobne do aut klasy C i D. Charakteryzują się one jednak wielkością – mieszczą ponad 5 osób. Do aut klasy M zalicza się więc minivany i van-y.

Inne parametry mogą być bardzo różne w zależności od modelu i marki auta. Najczęściej są wybierane przez wielodzietne rodziny. Sprawdzą się również jako samochód pracowniczy czy do przewożenia większych bagaży.

Volvo EX90 środek wnętrze

Jaką klasę samochodu wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru samochodu? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy planują zakup nowego auta. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik na temat klas samochodów, który pomoże w podjęciu decyzji o nowym zakupie.

Cel użytkowania auta

Zastanów się jak długie trasy będziesz pokonywać swoim autem? Czy jeździsz głównie w mieście? A może częściej wybierasz się w dalsze podróże z rodziną?

W ofercie Volvo znajdują się różne auta przeznaczone do jazdy po mieście, jak i do pokonywania dłuższych tras. Odpowiednie dla rodzin, jak i osób, którym zależy na komforcie i ekskluzywności. Volvo sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Jeżeli częściej będziesz używać samochodu do jazdy po mieście wybierz samochody o mniejszych rozmiarach, które nie będą utrudniać parkowania i wyróżniają się swoją zwinnością. W takich przypadkach polecamy samochody klasy A, B lub C.

Jeśli planujesz często podróżować lub codziennie pokonujesz dłuższe trasy — wybierz modele z klasy D, E lub F.

Rodzaj paliwa

Zapoznaj się z aktualnymi cenami paliw i prognozami cen na przyszłość. Zastanów się czy lepszym rozwiązaniem będzie samochód na benzynę, diesel, a może hybryda lub „elektryk”.

Benzyna to dobre rozwiązanie dla osób, które jeżdżą głównie po mieście. Benzyna charakteryzuje się mniejszą emisją spalin oraz mniejszym zużyciem paliwa. Jest również łatwiejsza w utrzymaniu.

Samochody z silnikiem diesla są droższe w zakupie, ale przy tym znacznie bardziej ekonomiczne w zużyciu paliwa, co oznacza, że można przejechać większą odległość na jednym zbiorniku paliwa. Dlatego diesel polecany jest osobom, które częściej podróżują lub pokonują dłuższe trasy ze względu na wykonywaną pracę.

Hybryda to rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o środowisko. Emisja spalin samochodów hybrydowych jest mniejsza niż w przypadku silników benzynowych i dieslowych. Silniki hybrydowe łączą w sobie silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym, co pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa.

Rodzaj nadwozia

Wybierz auto z nadwoziem, które będzie spełniać Twoje oczekiwania. Możesz wybrać spośród samochodów:

 • sedan – zazwyczaj czterodrzwiowy, posiada oddzielony bagażnik;
 • kombi – rodzinny samochód, który posiada dodatkową przestrzeń bagażową, łączącą się z przodem samochodu;
 • hatchback – wysokość bagażnika jest równa z wysokością auta i łączy się z przestrzenią pasażerską;
 • fastback – auto z opadającym tyłem, zwykle z dużą szybą tylną, która łączy się z dachem;
 • coupe – auto w sportowym stylu, zwykle trzydrzwiowe, z krótką kabiną pasażerską i mniejszą ilością miejsca na tylnej kanapie;
 • cabrio – wygodny samochód z otwieranym dachem;
 • roadster – auto posiadające jeden rząd siedzeń i dach, który jest całkowicie składany lub zdejmowany;
 • SUV (Sport Utility Vehicle) – samochód z podwyższonym zawieszeniem, czyli łatwiejsze poruszanie się po miejskich krawężnikach i pozamiejskich terenach;
 • pick-up – auto z dużą przestrzenią ładunkową za kabiną pasażerską;
 • van – samochód, który posiada większą przestrzeń pasażerską i bagażową, najczęściej jest przeznaczony do transportu osób lub towarów;
 • MPV (Multi-Purpose Vehicle) – posiada trzy rzędy siedzeń i dużą przestrzeń bagażową, idealny do podróży dla większej liczby osób;
 • crossover – łączy cechy SUV-a i samochodu osobowego, zwykle z wyższym zawieszeniem i lepszymi właściwościami jezdnymi niż tradycyjne samochody osobowe.
Dom Volvo Warszawa

Dom Volvo

Największy Autoryzowany Salon Volvo w Polsce

Poznaj gamę modeli Volvo
Nie znalazłeś wymarzonego auta? Napisz do nas lub zadzwoń 22 777 00 00
Skontaktuj się z nami

Zapytaj o szczegóły

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 2 godzin

Więcej › Jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane przez administratora - Volvo Car Poland sp. z o.o., Warszawa (02-884), ul. Puławska 558/560 (VCP), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo. Informujemy, że: podanie danych jest dobrowolne, może Pan/Pani w każdej chwili wycofać zgodę (w tym przy użyciu danych kontaktowych administratora lub inspektora ochrony danych), wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, z inspektorem ochrony danych VCP może się Pan/Pani skontaktować przy użyciu adresu mailowego: globdpo@volvocars.com, odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz VCP, w tym: dostawcy usług marketingowych i IT, autoryzowani dealerzy Volvo, podmioty z grupy kapitałowej Volvo oraz partnerzy oferujący produkty Volvo Car Financial Services (np. kredyty, leasingi i ubezpieczenia), dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez 30 lat, przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przeniesienia (wniosek o realizację tych uprawnień można złożyć pod adresem: https://www.volvocars.com/pl/forms/subject-rights-request-form), a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane również w formie profilowania online i profilowania społecznościowego, które będzie polegało na zbieraniu i agregowaniu Pana/Pani danych w celu stworzenia profilu klienta i przedstawiania materiałów reklamowych i ofert lepiej dostosowanych do Pana/Pani potrzeb. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w sieci Volvo zamieściliśmy na stronie: https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa), lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez kontakt głosowy na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci. Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa) lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, a także za pomocą wiadomości SMS, na podany przeze mnie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci. Mniej ‹

* Dane konieczne do podania w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, przy czym spośród danych: numer telefonu i adres e-mail wystarczy podanie tylko jednej z tych danych wraz z zaznaczeniem odpowiedniej zgody poniżej (druga zgoda jest zgodą na kontakt telefoniczny, zaś trzecia zgoda jest zgodą na kontakt mailowy). Pierwsza z poniższych zgód jest konieczna do zaznaczenia w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, niezależnie od tego, czy podany zostanie numer telefonu czy adres e-mail.

Dealer Dom Volvo otrzymał twoją wiadomość

Wszystko poszło zgodnie z planem. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 2 godzin.
|
Dom Volvo

Używamy plików cookie, aby maksymalnie ułatwić Państwu korzystanie z naszej witryny internetowej, w tym także w celu dostosowania jej zawartości i reklam do Państwa preferencji, oferowania funkcji mediów społecznościowych oraz w celu analizy ruchu. Pliki cookie obejmują pliki związane z kierowaniem treści oraz pliki do zaawansowanej analityki. Więcej informacji podano w sekcji Informacje na stronie z opisem plików cookie. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zmienić rodzaj wykorzystywanych przez nas plików cookie, prosimy kliknąć „Ustawienia plików cookie”.

ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE
DOSTOSUJ
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIE
ZAWSZE
AKTYWNE

OBSŁUGA SERWISU I USŁUG PODSTAWOWYCH

Te pliki są wymagane i nie można ich wyłączyć.
Dzięki nim serwis może działać a podstawowe funkcje mogą być obsługiwane.

POMIAR WYDAJNOŚCI

Dzięki tym danym analizujemy wykorzystanie naszego serwisu, min. mierzymy jego wydajność. Te dane pomagają nam uzyskać informacjęo treściach, jakich poszukują uzytkownicy naszego serwisu, jak często do niego wracają. Dzięki temu możemy udoskonalać nasz serwis.

PERSONALIZACJA REKLAM

Te informacje cookies pozwalają nam na umieszczanie reklam, które odpowiadają zainteresowaniom użytkowników.Bez tych informacji użytkownicy będą widzieli reklamy niezgodne z ich potrzebami.

review