Jak się ich pozbyć?

16.06.2023
Wnętrze samochodu jest często narażone na wilgoć, rozwój grzybów, bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. Powszechnie wiadomo, że podróżowanie w brudnym i nieprzyjemnie pachnącym samochodzie nie tylko jest niekomfortowe, ale stanowi także zagrożenie dla zdrowia. W każdym samochodzie, w tym również w luksusowych modelach, układ wentylacji sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, co stanowi idealne warunki dla ich wzrostu.
Podczas podróży samochodem często spożywamy posiłki, a drobinki jedzenia przedostają się wtedy do wykładziny i tapicerki foteli, gdzie zaczynają się rozkładać. Kurz osiada na tapicerce, tworząc sprzyjające warunki dla różnych mikroorganizmów. Czasami w samochodzie podróżują osoby chore, a wirusy i bakterie pozostawione przez nie mogą przetrwać nawet kilka dni w układzie wentylacji lub klimatyzacji.
Jakie niewidoczne zarazki, grzyby i bakterie ukrywają się w samochodzie?
Badania potwierdzają, że w samochodzie może ukrywać się naprawdę wiele różnorodnych drobnoustrojów, np.:
● Legionella – to bakteria bytująca w klimatyzacji samochodowej, która odpowiada za wywoływanie ostrego zapalenia płuc.
● Escherichia Coli – to grupa bakterii, która odpowiada za skurcze brzucha, biegunkę, gorączkę i wymioty.
● Roztocza – te miniaturowe pajęczaki żyją i rozwijają się wszędzie, gdzie pojawia się kurz. Szczególnie niebezpieczne są dla alergików. W samochodzie gromadzą się głównie w tapicerce.
● Grzyby i pleśń – zamieszkują głównie układ klimatyzacji samochodu. Dlatego tak ważne są regularny serwis i czyszczenie klimatyzacji – przynajmniej dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Grzyby i pleśń znajdujące się wewnątrz samochodu mogą produkować mykotoksynę, która może powodować alergie, a także być przyczyną przewlekłych chorób układu pokarmowego i przyczyniać się do ogólnego osłabienia organizmu, a także całego układu odpornościowego.
Wewnątrz auta można znaleźć również naprawdę dużą grupę mikroorganizmów odpowiedzialnych np. za przeziębienie, grypę, grypę jelitową, a nawet wirus wywołujący opryszczkę wargową.
Gdzie najczęściej znajdują się niewidoczne zarazki, grzyby i bakterie?
Niebezpieczne zarazki, grzyby i bakterie w samochodzie znajdują się głównie na tapicerkach, w wentylacji, układzie klimatyzacji, na klamkach, pokrętłach i przyciskach do otwierania i zamykania szyb, a także wszystkich elementach, które są dotykane przez kierowcę lub pasażerów. Mowa tutaj np. o kierownicy, skrzyni biegów i desce rozdzielczej, a także przyciskach i pokrętłach do radia, klimatyzacji, itp.
Nie musimy jednak dzielić przestrzeni z tymi mikroorganizmami — oto jak możemy się ich pozbyć.

Jak usunąć drobnoustroje z samochodu?
Naukowcy z University of Nottingham potwierdzili, że na centymetrze kwadratowym wnętrza samochodu znajduje się pomiędzy 300 a 700 różnych bakterii. Te dane potwierdzają, jak ważne jest regularne dbanie o czystość auta.
Najważniejsza w pozbyciu się różnorodnych drobnoustrojów z naszego samochodu jest profilaktyka. W tym celu musimy zadbać o:
● Filtry — należy pamiętać o wymianie filtra kabinowego, który oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza auta. Warto zainwestować w lepszy filtr, który posiada węgiel aktywny, którego celem jest pochłanianie różnego rodzaju substancji. Filtry węglowe nie tylko filtrują nieprzyjemne zapachy z zewnątrz, ale także dostające się do samochodu zanieczyszczenia. Filtry mogą wymagać częstszej wymiany, zwłaszcza jeśli samochód jest używany w terenach o dużej ilości pyłu. W okresach suchych, gdy w powietrzu jest więcej pyłów, filtry zatykają się szybciej, co osłabia działanie układu wentylacji.
● Klimatyzację – zaleca się aby serwis klimatyzacji był przeprowadzony minimum raz w roku, dzięki temu możemy zapobiegać namnażaniu się grzybów, pleśni i innych niewidocznych mikroorganizmów w aucie. Najlepiej jednak serwis wykonywać dwa razy w roku – głównie wiosną i jesienią. Bardzo ważna jest dezynfekcja klimatyzacji i wentylacji. Oprócz standardowej kontroli zalecane jest także ozonowanie klimatyzacji, a nawet całego wnętrza.
● Tapicerkę – dbanie o czystość tapicerek. Regularne czyszczenie, stosowanie odpowiednich mat ochronnych pozwala na odpowiednie zachowanie czystości w samochodzie.
● Inne elementy – regularne sprzątanie, dezynfekcja i odkurzanie samochodu pozwoli na pozbycie się mikroorganizmów ze wszystkich części, które dotykają pasażerowie i kierowcy.
Musisz wiedzieć, iż praca systemu klimatyzacji w Twoim Volvo i jego skuteczność mogą z czasem ulegać stopniowemu osłabieniu. Ma na to wpływ kilka czynników, a konsekwencje zmian możesz zauważyć dopiero z czasem. Dlatego kolejny raz stawiamy na profilaktykę. Zlecając serwisowi Volvo regularną kontrolę swojej klimatyzacji, unikniesz zbędnych problemów.
W Domu Volvo przeprowadzimy test wydajności klimatyzacji i zlokalizujemy ewentualne uszkodzenia. Następnie naprawimy je, a także przeprowadzimy specjalistyczne czyszczenie. Korzystamy ze specjalnej ultradźwiękowej techniki, ozonowania lub ze specjalistycznych środków czyszczących. Wystarczy nam 20 minut, byś poczuł różnicę i miał pewność, że wewnątrz Twojego Volvo panuje odpowiednia atmosfera. Technicy w serwisie Volvo są specjalnie przeszkoleni do wykonywania napraw systemów klimatyzacji w samochodach Volvo.
Nie czekaj i zadbaj o zdrowie i komfort swój i swoich najbliższych.
Zleć przegląd klimatyzacji autoryzowanemu serwisowi Dom Volvo.
