Czym różni się od E95?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paliwa. Ze względu na pochodzenie możemy wyróżnić te naturalne oraz sztuczne. Do naturalnych zaliczamy biogaz, natomiast do sztucznych zaliczyć możemy olej napędowy i benzynę. Każde z nich ma specjalne oznaczenie, pojawiające się również na stacjach benzynowych.
Nowy skład mieszanki
Oznaczeniem benzyny z etanolem jest okrąg z symbolem pośrodku. Do benzyny z oznaczeniem E10 dodawany jest etanol w maksymalnej proporcji 10%. Ta mieszanka jest już szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 r. jest również paliwem wzorcowym, na którym nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów.
Na stacjach pozostanie paliwo E98
Na stacjach benzynowych wciąż będzie można zatankować tak zwaną "benzynę premium" o oznaczeniu E98. Pozostanie ona w dotychczas stosowanym formacie E5, czyli w proporcji 5% etanolu w benzynie. Nie ma również przeciwwskazań, by łączyć ze sobą paliwo E10 i E98.
Paliwo E10 – do jakich aut?
Do jazdy na paliwie E10 dostosowana jest tak naprawdę większość nowych samochodów. Można stosować je do wszystkich samochodów Volvo wyprodukowanych od 1976 roku, które są wyposażone w oryginalne części i wykorzystują jako paliwo benzynę. Warto pamiętać, że nie dotyczy to jednak samochodów Volvo S40 1.8i i V40 1.8i (modeli wyposażonych w silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa).
Te silniki nie przewidywały pracy w tak wysokiej temperaturze. Faktem jest, że uszczelki w kontakcie z biokomponentami obecnymi w paliwie E10 mogą ulegać przyśpieszonemu zużyciu. Może to skutkować wydmuchiwaniem uszczelek pod głowicą oraz innych, gumowych elementów. Z kolei bioetanol jest mocno higroskopijny, przyciąga wilgoć z otoczenia. Może to zwiększyć korozję występującą na elementach aluminiowych, na układzie wydechowym czy w samym zbiorniku paliwa.
Gdzie znaleźć informacje dotyczące dostosowania auta do paliwa E10?
W samochodach Volvo z roku modelowego 2017, i nowszych, na klapce wlewu paliwa znajduje się naklejka informująca, które paliwo jest odpowiednie do konkretnego modelu. Jeśli jeden z symboli umieszczonych na naklejce na klapce wlewu paliwa zgadza się z oznaczeniem na dystrybutorze, dane paliwo można zatankować do auta.
Oznaczenie to ma postać zgodną z normą europejską i powinno być stosowane we wszystkich krajach UE od października 2018 r. Jest to norma EN 16942.
Dla przykładu:

Olej napędowy na stacjach – czy coś się zmieni?
Na stacjach wciąż będzie dostępny biodiesel – paliwo bazujące na olejach oraz tłuszczach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Do samochodów Volvo wykorzystujących jako paliwo olej napędowy można normalnie stosować rodzaje oleju napędowego dostępne powszechnie w Europie.
Wśród oznaczeń wyróżnia się:
- B7 – zawiera maksymalnie 7% biodiesla
- B10 – zawiera maksymalnie 10% biodiesla
- B20 – zawiera maksymalnie 20% biodiesla
- B30 – zawiera maksymalnie 30% biodiesla
- B100 – zawiera maksymalnie 100% biodiesla
- XTL – zawiera parafinowy olej napędowy