Volvo Concept Recharge w Warszawie

Wizyta w centrum miasta

Volvo Concept Recharge

13.02.2023

Od soboty 11 lutego w Volvo Car Warszawa przy ulicy Marszałkowskiej 89 można oglądać unikalny samochód koncepcyjny, który był prezentowany jedynie w kilku miastach na świecie. Volvo Concept Recharge to popis projektantów, którzy w nieskrępowany sposób pokazali, jak może wyglądać samochód przyszłości.

Volvo Concept Recharge to projekt, który ujrzał światło dzienne w 2021 roku, jeszcze przed debiutem Volvo EX90. Ten koncepcyjny pojazd miał za zadanie pokazać światu, w którą stronę zmierza design Volvo Cars oraz jak będzie wyglądać elektryczny pojazd przyszłości. Napęd elektryczny najlepiej sprawdza się w samochodach o opływowych kształtach. Im bardziej aerodynamiczny kształt ma nadwozie, tym większy dystans można pokonać samochodem na jednym ładowaniu. W przypadku Volvo Concept Recharge zakładany czysto teoretycznie zasięg przekracza 600 km. Maska pojazdu poprowadzona jest bardzo nisko. Podobnie jak linia dachu, który właściwie jest wielkim, szklanym oknem panoramicznym. Przednie reflektory są niemal identyczne jak te w Volvo EX90.

Mają wzór a la młot Thora, który zmienia się podczas przełączania świateł z pozycyjnych na drogowe. Liczne elementy ruchome skryte za szkłem fundują widzom iście technologiczny spektakl. Ogromne obręcze (23 cale) mają aerodynamiczny kształt. Śruby mocowania kół są chowane za aerodynamiczną osłoną. Podobne rozwiązanie znajdzie się w seryjnym Volvo EX90. Jednak największe wrażenie sprawia wnętrze kabiny. Luksusowe, minimalistyczne, futurystyczne z wyraźnymi technologicznymi akcentami. Projektanci celowo zrezygnowali z tapicerki z naturalnej skóry. Uznali, że luksus w kabinie da się uzyskać za pomocą tworzyw nowej generacji. Obicia siedzeń są pokryte mieszaniną wełny oraz tkaniną na bazie celulozy. Tył siedzeń i elementy tapicerowane to Nordico – mieszanina tworzyw sztucznych z recyklingu, mączki drzewnej i korków winiarskich – jakżeby inaczej – pozyskanych w wyniku recyklingu.

To nie wszystko. Zarówno w kabinie jak i w zewnętrznych elementach karoserii można odnaleźć tworzywo powstałe z włókien lnu i tworzyw sztucznych z…recyklingu. Nawet do produkcji opon sięgnięto po sztuczny jedwab, bio-krzemionkę i naturalny kauczuk. 94% masy opony powstało bez użycia związków kopalnych. Sterowanie funkcjami może odbywać się głosowo lub poprzez duży tablet, którego menu zmienia się w zależności od sytuacji drogowej. Pomiędzy tylnymi siedzeniami można odnaleźć podświetlany element reagujący na komendy głosowe wydawane asystentowi Google. Mistrzowskim zabiegiem jest stworzenie mini-tacki przy podłokietniku, w którą można wpinać klocki Lego. Ma dokładnie takie wypustki jak trzeba. Dla dzieci – to wspaniałe ułatwienie. W zagłówkach przednich siedzeń umieszczono głośniki Bowers&Wilkins. Lusterka wsteczne zostały zastąpione kamerami. Nie ma klamek drzwi. A same drzwi otwierają się w dwóch przeciwnych kierunkach. Nie są rozdzielone słupkiem B, więc do kabiny wsiada się bardzo wygodnie. Bagażnik ma schowek na drobiazgi (np. na piłki tenisowe i na butelkę wody mineralnej) i wyściełany jest zmywalną, składaną wykładziną.

Volvo Concept Recharge nad przednią szybą ma LiDAR, który czujnie skanuje przestrzeń do 250 metrów przed samochodem. Wspomagają go liczne radary, kamery i czujniki ultradźwiękowe. Wszystkie dane trafiają do komputera o mocy obliczeniowej 250 + 30 TOPS. Głównym programem czuwającym nad pracą systemów jest autorski system Volvo iOS. System Google HD dostarcza nawigacji dużo precyzyjniejszych danych nawigacyjnych niż dotąd. Nic dziwnego. Od strony sprzętowej ten samochód jest przygotowany do jazdy bez nadzoru – na wybranych odcinkach dróg. W środku kamery badają ruch gałek ocznych kierowcy i pilnują go, czy nie zasłabł albo nie zasnął.

Kolejne czujniki uniemożliwią zatrzaśnięcie latem w kabinie dziecka albo zwierzęcia – na przykład psa. Wbrew pozorom do takich niezamierzonych, ale groźnych sytuacji dochodzi całkiem często. Elementy systemu audio Bowers&Wilkins są harmonijnie wkomponowane w przestrzeń pasażerską. Centralny głośnik na środku deski rozdzielczej jest zwrócony w kierunku kabiny. W ten sposób unika się niekorzystnego odbijania dźwięku od szyby czołowej. A przy okazji jest to bardzo gustowny detal. Cały samochód jest pełen stylistycznych smaczków, które można odkrywać chodząc dookoła auta i zaglądając do jego kabiny. Najlepsze jest to, że ogromna część tych rozwiązań trafi niebawem do produkcji seryjnej. Do samochodów Volvo.

Zupełnie nowy, w pełni elektryczny SUV

Volvo EX90

  • 5 radarów
  • 8 kamer
  • 16 czujników ultradźwiękowych
Poznaj bliżej Volvo EX90
Nie znalazłeś wymarzonego auta? Napisz do nas lub zadzwoń 22 777 00 00
Skontaktuj się z nami

Zapytaj o szczegóły

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 2 godzin

Więcej › Jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane przez administratora - Volvo Car Poland sp. z o.o., Warszawa (02-884), ul. Puławska 558/560 (VCP), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w celu marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo. Informujemy, że: podanie danych jest dobrowolne, może Pan/Pani w każdej chwili wycofać zgodę (w tym przy użyciu danych kontaktowych administratora lub inspektora ochrony danych), wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, z inspektorem ochrony danych VCP może się Pan/Pani skontaktować przy użyciu adresu mailowego: globdpo@volvocars.com, odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz VCP, w tym: dostawcy usług marketingowych i IT, autoryzowani dealerzy Volvo, podmioty z grupy kapitałowej Volvo oraz partnerzy oferujący produkty Volvo Car Financial Services (np. kredyty, leasingi i ubezpieczenia), dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez 30 lat, przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przeniesienia (wniosek o realizację tych uprawnień można złożyć pod adresem: https://www.volvocars.com/pl/forms/subject-rights-request-form), a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane również w formie profilowania online i profilowania społecznościowego, które będzie polegało na zbieraniu i agregowaniu Pana/Pani danych w celu stworzenia profilu klienta i przedstawiania materiałów reklamowych i ofert lepiej dostosowanych do Pana/Pani potrzeb. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych w sieci Volvo zamieściliśmy na stronie: https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa), lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez kontakt głosowy na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci. Mniej ‹
Więcej › Wyrażam zgodę na prowadzenie przez Volvo Car Poland sp. z o.o. (ul. Puławska 558/560, 02-884 Warszawa) lub na jej zlecenie marketingu bezpośredniego produktów i usług marki Volvo, takich jak samochody, części i akcesoria, usługi Volvo Car Financial Services oraz inne usługi dostępne w sieci Volvo, poprzez przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, a także za pomocą wiadomości SMS, na podany przeze mnie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana (w tym przy użyciu danych kontaktowych wskazanych powyżej lub w wiadomości e-mail wysłanej na adres inspektora ochrony danych: globdpo@volvocars.com). Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pozostałe informacje dotyczące przetwarzania danych w celach marketingowych znajdziesz w powyższej klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych lub na stronie https://www.volvocars.com/pl/footer/polityka-prywatnosci. Mniej ‹

* Dane konieczne do podania w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, przy czym spośród danych: numer telefonu i adres e-mail wystarczy podanie tylko jednej z tych danych wraz z zaznaczeniem odpowiedniej zgody poniżej (druga zgoda jest zgodą na kontakt telefoniczny, zaś trzecia zgoda jest zgodą na kontakt mailowy). Pierwsza z poniższych zgód jest konieczna do zaznaczenia w celu umożliwienia kontaktu i przedstawienia oferty, niezależnie od tego, czy podany zostanie numer telefonu czy adres e-mail.

Dealer Dom Volvo otrzymał twoją wiadomość

Wszystko poszło zgodnie z planem. Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 2 godzin.
|
Dom Volvo

Używamy plików cookie, aby maksymalnie ułatwić Państwu korzystanie z naszej witryny internetowej, w tym także w celu dostosowania jej zawartości i reklam do Państwa preferencji, oferowania funkcji mediów społecznościowych oraz w celu analizy ruchu. Pliki cookie obejmują pliki związane z kierowaniem treści oraz pliki do zaawansowanej analityki. Więcej informacji podano w sekcji Informacje na stronie z opisem plików cookie. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zmienić rodzaj wykorzystywanych przez nas plików cookie, prosimy kliknąć „Ustawienia plików cookie”.

ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE
DOSTOSUJ
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIE
ZAWSZE
AKTYWNE

OBSŁUGA SERWISU I USŁUG PODSTAWOWYCH

Te pliki są wymagane i nie można ich wyłączyć.
Dzięki nim serwis może działać a podstawowe funkcje mogą być obsługiwane.

POMIAR WYDAJNOŚCI

Dzięki tym danym analizujemy wykorzystanie naszego serwisu, min. mierzymy jego wydajność. Te dane pomagają nam uzyskać informacjęo treściach, jakich poszukują uzytkownicy naszego serwisu, jak często do niego wracają. Dzięki temu możemy udoskonalać nasz serwis.

PERSONALIZACJA REKLAM

Te informacje cookies pozwalają nam na umieszczanie reklam, które odpowiadają zainteresowaniom użytkowników.Bez tych informacji użytkownicy będą widzieli reklamy niezgodne z ich potrzebami.

review