5 wskazówek
Wszyscy wiemy, jak wygląda pakowanie bagaży przed podróżą samochodem. Wydaje Ci się, że to już wszystko, a i tak jest jeszcze kilka rzeczy, bez których nie możesz się obejść.
Pakowanie samochodu metodą Tetris
Jak poradzić sobie z tym problemem? Najlepiej zacząć od porządnego planowania. Przede wszystkim warto zastanowić się, które rzeczy są rzeczywiście niezbędne. Następnie warto podzielić bagaż na kategorie, takie jak odzież, artykuły higieniczne, jedzenie, elektronika, zabawki, itp. Warto też pamiętać o tym, że nie wszystko musimy pakować w jedno miejsce.
Kolejnym trikiem jest zastosowanie worków próżniowych. Dzięki nim można zredukować objętość ubrań nawet o 80%. Skorzystanie z bagażników dachowych lub haczyków przyklejanych do drzwi samochodu może być rozwiązaniem, które pozwoli Ci na przymocowanie dodatkowych bagaży.
Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak wykorzystanie techniki Tetrisa. Zastosowanie tej metody pozwoli na zmieszczenie większej ilości bagażu w pojeździe, co z pewnością ułatwi każdą wyczekiwaną podróż samochodem.
Runda 1
Dopasuj elementy – bagażnik
Niezależnie od tego czy jesteś początkujący czy należysz do profesjonalistów w „bagażowym Tetrisie” każdy musi pamiętać o kilku złotych zasadach. Najpierw umieść szczególnie ciężki bagaż o największej powierzchni na podłodze bagażnika, bezpośrednio za oparciem tylnego siedzenia, aby nie mógł się przesunąć lub przewrócić. Pomocna będzie tu również mata antypoślizgowa.
Następnie ułóż lekki bagaż na wierzchu dużych walizek (całość możesz zabezpieczyć pasem – najlepiej zabezpieczyć bagaże metodą na krzyż, w przeciwnym razie luźne przedmioty mogą zamienić się w niebezpieczne pociski). Warto również użyć siatki dzielącej bagażnik, zwłaszcza jeśli bagaże przekraczają wysokość tylnego siedzenia.
Runda 2
Następny poziom – wnętrze
Bagażnik jest pełny, ale zostało jeszcze kilka bagaży? Wewnątrz jest jeszcze trochę miejsca? A więc ciężki bagaż można bezpiecznie przechowywać w przestrzeni między przednimi i tylnymi fotelami. Pamiętaj, że utrudnia to jednak komfort jazdy pasażerom. Małe i lekkie przedmioty, które nie są koniecznie potrzebne podczas jazdy, przechowuj za przednim siedzeniem lub w torbach próżniowych.
Runda 3
Koniec gry? Jeszcze nie! Box dachowy
W Twoim samochodzie wciąż jest za mało miejsca? Nie ma problemu – wystarczy założyć box dachowy. Obowiązująca zasada? Siatka zabezpieczająca lub pasy napinające przed zsuwającymi się elementami oraz stabilne wzmocnienie przodu to cechy dobrych boxów dachowych.
Przestrzegaj kilku podstawowych zasad, aby nie zepsuć sobie przyjemności z jazdy: równomiernie rozłóż objętość (do 500 litrów), pamiętając o dopuszczalnym maksymalnym obciążeniu. Najcięższe przedmioty umieść w środkowej części.
Perfekcyjnie sprawdzą się tutaj różnorodne boxy zaprojektowane przez Volvo Cars. Pojemniki dachowe Volvo mają pojemność do 500 litrów, a przy tym są niezwykle eleganckie, funkcjonalne, stabilne i trwałe.
Runda 4
Poziom dodatkowy – bagażnik rowerowy
Dla wysportowanych urlopowiczów – jeśli chcesz aktywnie spędzić wakacje, być na wakacjach w ruchu i chcesz i mieć ze sobą swój rower, masz kilka możliwości na jego bezpieczne przewożenie.
Bagażnik dachowy
Duża zaleta bagażnika dachowego: nie tylko masz dobrą widoczność podczas jazdy, ale również swobodny dostęp do bagażnika samochodowego.
Ważne przy montażu bagażnika dachowego: ustaw go centralnie na pojeździe, aby obciążenie mogło równomiernie oddziaływać swoją wagą. Nigdy nie przekraczaj maksymalnej ładowności i prędkości.
Bagażnik dachowy sprawdza się najlepiej w przypadku lżejszych rowerów. Tutaj idealnym rozwiązaniem jest np. aluminiowy bagażnik rowerowy na dach z mocowaniem do ramy. Ten bagażnik rowerowy jest mocowany do ramy i charakteryzuje się nowoczesnym dynamicznym wzornictwem.
Bagażnik na hak
Stabilny bagażnik rowerowy na hak zapewnia bezpieczny transport nawet 4 rowerów – nawet tych cięższych, jak rowery elektryczne. Dzięki zintegrowanej funkcji składania, wiele bagażników tylnych zapewnia wygodny dostęp do przestrzeni bagażowej.
Idealnym przykładem jest tutaj składany bagażnik rowerowy na hak holowniczy na 2 lub 3-4 rowery. Bagażniki te są przygotowane do montażu na haku holowniczym z systemem FIX4BIKE®. Zaletą tego systemu jest lepsze mocowanie i łatwiejszy montaż bagażnika na haku holowniczym.
Również w tym przypadku nie wolno przekraczać maksymalnego obciążenia bagażnika i prędkości jazdy. Rowery nie powinny wystawać poza klapę tylną więcej niż 40 centymetrów. Maksymalna dopuszczalna szerokość różni się jednak w zależności od kraju. W niektórych krajach bagażnik rowerowy musi być także specjalnie oznakowany. Dlatego należy wcześniej dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują podczas podróży w konkretnych miejscach.
Pamiętaj! Zawsze dostosuj swój sposób jazdy, kiedy wybierasz się w podróż z dodatkowym bagażnikiem. Zmieniony środek ciężkości i aerodynamika mają wpływ na zachowanie samochodu na zakrętach i podczas hamowania. Należy jeździć jak najostrożniej i zwracać uwagę na nisko wiszące gałęzie, przejścia podziemne, tunele i mosty i nieustannie przestrzegać ograniczeń prędkości.
Runda 5
Pod ciśnieniem – ciśnienie w oponach
Pamiętaj, aby dostosować ciśnienie w oponach do zwiększonej masy samochodu z Twoimi bagażami. Optymalne wartości barów możesz znaleźć w książeczce technicznej Twojego samochodu. Czasami te wskazania można również znaleźć na naklejce w klapce wlewu paliwa. Koniecznie trzymaj się wytycznych podanych przez producenta Twojego samochodu.
Co jeszcze warto mieć w samochodzie wybierając się w podróż?
Oto nasza lista kontrolna:
- Atlas samochodowy: na wszelki wypadek, gdyby nawigacja źle Cię poprowadziła lub bateria Twojego smartfona się rozładowała.
- Zapas płynu do spryskiwaczy: aby brudna szyba nie zakłóciła podziwiania widoków.
- Dokumenty do protokołu powypadkowego: żebyś miał wszystko napisane czarno na białym.
- Apteczka: miejmy nadzieję, że nie będzie potrzebna, ale posiadanie jej to konieczność Zwróć uwagę na daty ważności!
- Kamizelka o wysokiej widoczności (musisz to mieć!).
- Trójkąt ostrzegawczy: na wszelki wypadek (też wymagany!).
- Lina holownicza: żeby nikt nie został w tyle.
- Podnośnik: żeby wystartować, czasem najpierw trzeba podnieść się do góry.
- Latarka: do nocnych eskapad.
Powodzenia i udanej podróży!